fbpx

Żyjesz w ciągłym napięciu, lęku, poczuciu winy, że nie radzisz sobie tak dobrze, jak oczekujesz? Dzieje się tak dlatego, że presja to jeden z elementów naszej codzienności. Jeśli w odpowiednim czasie nie zareagujesz, w skrajnych przypadkach twoja kondycja psychiczna może się pogorszyć. Przygotowaliśmy 7 porad, które pomogą ci radzić sobie poczuciem wewnętrznej presji.

Żyjemy w czasach, w których liczą się osiągnięcia, sukcesy zawodowe, komfort życia i dobra materialne. Porównujemy się z innymi, chcemy być coraz lepsi, mieć więcej i doświadczać pełniej.  Wywieramy więc na sobie presję, aby sprostać wyzwaniom stawianym przez otoczenie i przez nas samych. Często nie zważając na koszta, jakie w związku z tym ponosimy.

Presja mobilizująca a nadmierna presja 

Życie pod presją ma swoje pozytywne i negatywne oblicze. Odpowiedni poziom wymagań stawianych przez otoczenie, a także przez nas samych, motywuje do działania oraz stymuluje rozwój – poszerzamy wiedzę, umiejętności, horyzonty.

Problem pojawia się wówczas, gdy wymagania przerastają możliwości i nie jesteśmy w stanie tym wymaganiom sprostać. Wygórowane ambicje lub zadania sprawiają, że albo nie dajemy rady ich wykonać wystarczająco dobrze albo się nie wyrabiamy w określonym czasie. W konsekwencji jesteśmy z siebie niezadowoleni,  surowo siebie oceniamy, doświadczamy stresu, a także odczuwamy nieprzyjemne emocje, jak złość czy frustracja.

Potencjalne źródła presji:

  • praca i / lub nauka
  • inni ludzie
  • codzienne obowiązki domowe i rodzinne
  • my sami – wygórowane oczekiwania wobec siebie samych

Skutki odczuwania wewnętrznej presji:

  • napięcie, frustracja, złość, lęk 
  • poczucie winy, że nie radzimy sobie z wyzwaniami tak jakbyśmy chcieli
  • w skrajnych przypadkach – depresja
  • dolegliwości somatyczne wynikające z psychicznego dyskomfortu: bóle głowy i brzucha, napięcie mięśni i karku, suchość w ustach

Jak sobie radzić z presją?

1. Zadbaj o równowagę – praca, nauka, potrzeba osiągnięć, zarabiania coraz więcej, codzienny pęd są wyczerpujące. Sprawiają, że nie tylko nie mamy już siły, ale także stajemy się coraz mniej wydajni. Wyznacz sobie w ciągu dnia czas na pracę, czas dla rodziny / znajomych, czas dla siebie.

2. Rób to, co ci sprawia przyjemność – nie muszą to być jakieś spektakularne aktywności, ale chociażby wypicie dobrej kawy, czytanie książki czy relaks przy ulubionej muzyce. Co ważne, nie obwiniaj się, że marnujesz bezowocnie czas, lecz podziękuj sobie, że potrafisz o siebie zadbać. 

3. Pielęgnuj relacje z ważnymi dla ciebie osobami – jesteśmy istotami społecznymi i potrzebujemy innych, żeby harmonijnie funkcjonować, wspierać bliskich, kiedy nas potrzebują, ale też móc liczyć na ich wsparcie, kiedy to my mamy trudniejszy czas.

4. Żyj tu i teraz – pamiętaj, że życie toczy się w chwili obecnej nie w przeszłości, której już nie ma, ani w przyszłości, której do końca nie możemy przewidzieć. Skoncentruj się więc na tym, co jest teraz i oddawaj się z uważnością temu, co robisz w danej chwili – niezależnie od tego czy jest to praca czy jakaś aktywność w wolnym czasie.

5. Doceniaj to, co masz – przeznacz codziennie wieczorem kilka minut na praktykę wdzięczności – zastanów się, co dobrego Cię dziś spotkało, przypomnij sobie ten moment i podziękuj za niego.

6. Świadomie zarządzaj czasem  – zrób listę rzeczy ważnych, które musisz wykonać oraz takich, które mogą poczekać. Nie zapominaj o czasie na odpoczynek.

7. Bądź dla siebie wyrozumiały – nie musisz być zawsze we wszystkim najlepszy, masz prawo mieć mniej energii czy czuć się gorzej. Słuchaj siebie i podążaj za swoimi potrzebami – kiedy się zregenerujesz będziesz działać efektywniej. 


Jeżeli czujesz, że potrzebujesz rozmowy, warto skontaktować się z profesjonalistą. Skontaktuj się z nami w ramach darmowego wsparcia pod numerem Antydepresyjnego Telefonu Zaufania 22 484 88 01  lub umów się na wizytę z Naszymi specjalistami na https://stopdepresji.pl/centrum/i wesprzyj naszą fundację.


Wróć do aktualności