Mężczyźni też płaczą
KAMPANIA ANTYDEPRESYJNA FUNDACJI ITAKA

Listopad 2012

6 listopada startuje kolejna odsłona antydepresyjnej kampanii społecznej Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. W tym roku kampania kierowana jest do mężczyzn, a zainauguruje ją wystawa fotograficzna w warszawskim metrze.

Z wieloletniego doświadczenia Fundacji wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi jest depresja i inne zaburzenia nastroju. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry.

W tym roku kampania „Stop Depresji” skierowana jest do mężczyzn, którym często bardzo trudno jest się przyznać do uczuć, które towarzyszą tej chorobie – obniżonego nastroju, smutku, czy wreszcie bezradności. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Kampania ma również na celu przełamywanie stereotypów. Mężczyźni tak samo jak kobiety chorują na depresję. Podobnie jak kobiety potrzebują wsparcia i leczenia. Nieprawdziwy i krzywdzący jest stereotyp, że depresja jest niemęska. Depresja dotyczy mężczyzn.

Kampanię zainauguruje wystawa pt. „Depresja oczami mężczyzny”. Wystawę fotograficzną można będzie zobaczyć przez cały listopad i grudzień w warszawskim metrze, stacja Wilanowska i Kabaty. Autorem wystawy jest Patryka Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie, reportażysta, twórca słynnego cyklu Młodzi Polacy wydanego przez Instytut Wizualny w formie książki. Bohaterami zdjęć są mężczyźni, których dotknął problem depresji. Fotografie ukazują pięciu mężczyzn zamkniętych w swoich pokojach, wpatrzonych w jeden punkt. Na wystawę składa się 9 fotografii, jedna przedstawia mężczyznę, druga detal pokoju. W ten sposób autor zdjęć chciał lapidarnie ująć problem depresji, ukazując jeden z najsmutniejszych, ale równocześnie najistotniejszy aspekt tej choroby – bezradność i samotność.

Głównym elementem kampanii będzie promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania – 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00- 20.00 dyżurują pod nim lekarz psychiatrzy. Podczas trwania kampanii telefon będzie czynny od poniedziałku do czwartku, dyżurować będą również psycholodzy. Specjaliści leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą.
-Ten telefon jest bardzo potrzebny. Dzwoniący są wdzięczni za rozmowy, mówią, że bardziej rozumieją teraz co się z nimi dzieje, że rozmowa była uzupełnieniem wizyty lekarskiej – mówi Justyna Nowakowska, lekarz – psychiatra dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie.

Do działań promocyjnych zostaną włączone także media społecznościowe. Na Facebooku pod adresem facebook.com/StopDepresji działa fanpage zawierający porady antydepresyjne. Dodatkowo kampania pojawi się mediach. Spot radiowy zostanie wyemitowany w Radiu Plus, TOK FM, Polskim Radiu i Radiu Kampus. Zaplanowane są również szerokie działania PR. Patronami medialnymi wystawy są: Radio Plus, MaleMen, portal www.kampaniespołeczne. W ramach działań partnerskich zaplanowane są akcje na stronach internetowych, w portalach społecznościowych oraz wywiady i relacje z przebiegu kampanii. Oprócz tego będą rozsyłane informacje na temat kampanii do prasy, internetu, radia i telewizji.

Scenariusz do spotu radiowego kampanii przygotował Michał Nowosielski. Został on wyprodukowany dzięki Post Meridian Productions Sp. z o.o.

W ramach kampanii odbędą się również bezpłatne, otwarte wykłady dla mieszkańców Warszawy pt. „Męska rzecz depresja – cierpienie nie zależy od płci” w Centrum Komunikacji Społecznej, Urząd m.st. Warszawy, pl. Konstytucji 4, Warszawa, 13 listopada 2012, godz. 11.00- 12.30. Drugi wykład poprowadzi Aleksandra Andruszczak-Zin, Dyrektor Zespołu Pomocy Psychologicznej Fundacji ITAKA, pt. „Depresja i zaginięcia – z doświadczeń Fundacji ITAKA”, 29 listopada 2012, godz. 17.30 – 19.00. Oba wykłady odbędą się w Centrum Komunikacji Społecznej Urząd m.st. Warszawy, pl. Konstytucji 4, Warszawa.

Partnerzy kampanii: Miasto st. Warszawa
Patron wystawy: Akademia Fotografii
Patron medialny: Radio Plus, www.malemen.pl, kampaniespoleczne.pl, AK MEDIA


Fundacja ITAKA walczy z depresją
Luty 2012

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji Fundacja ITAKA zaprasza na czat z psychologiem, poleca debatę w ramach Forum Przeciw Depresji, a także przypomina o Antydepresyjnym Telefonie Zaufania.

Już w środę 22 lutego w warszawskim Och-Teatrze odbędzie się organizowane przez firmę Servier Forum Przeciw Depresji. Jednym z gości kilkugodzinnego panelu dyskusyjnego będzie Anna Dziurka, prezes Fundacji ITAKA, która odpowie na pytania dotyczące depresji jako przyczyny zaginięć.

Debacie będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna Nie jesteś sama w depresji, która powstała w ramach antydepresyjnej kampanii społecznej Fundacji ITAKA organizowanej w listopadzie 2011 r. Wystawa obejmuje 15 fotografii autorstwa Lidii Popiel oraz jej studentek z Warszawskiej Szkoły Filmowej. Autorki bezpłatnie przekazały wybrane przez siebie prace, ukazujące ich spojrzenie na problem depresji. Fotografie są przeplatane historiami kobiet cierpiących na depresję oraz wypowiedziami z forum antydepresyjnego www.stopderepsji.pl. Zabieg ten ma ułatwić zwiedzającym zrozumienie z jakiego rodzaju dylematami i przeciwnościami styka się osoba chorująca na depresję.

23 lutego Fundacja ITAKA oraz portal medonet.pl zapraszają na czat z Aleksandrą Andruszczak – Zin, psychologiem i specjalistą ds. poszukiwań. Czat będzie czynny przez dwie godziny, od 14.00 do 16.00 pod adresem www.medonet.pl.

ITAKA przypomina także o prowadzonym od 9 lat Antydepresyjnym Telefonie Zaufania pod numerem 22 654 40 41. Przez cały rok, dwa razy w tygodniu dyżurują przy nim lekarze psychiatrzy, gotowi odpowiedzieć na wszelkie pytania związane z depresją. Od 18 do 29 lutego w warszawskim metrze emitowany jest spot promujący Antydepresyjny Telefon Zaufania.

KALENDARZ

poniedziałek, 20 lutego

  • 17.00 – 20.00 Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 654 40 41

środa, 22 lutego

  • 12.00 – 14.25 Otwarta Debata w „W związku z depresją” , Och Teatr, ul. Grójecka 65
  • 9.00 – 18.00 Wystawa fotograficzna Nie jesteś sama, Och Teatr, ul. Grójecka 65

czwartek, 23 lutego

  • 14.00 – 16.00 czat z psychologiem na www.medonet.pl
  • 17.00 – 20.00 Antydepresyjny Telefon Zaufania 22 654 40 41

Materiały do pobrania
„W związku z depresją” – agenda debaty 22 lutego pobierz