fbpx

Depresja jest chorobą. Podstawową formą leczenia jest farmakoterapia, czyli leczenie lekami.

Nie rezygnuj z leczenia!

Pamiętaj, że:

Nieleczona depresja nasila się
Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym masz większe szanse na trwałą poprawę i zapobieżenie ewentualnym nawrotom.

Często depresja powoduje niechęć do leczenia
Wynika to przeważnie z jej objawów: bezsilności i utraty wiary w możliwość poprawy. Mimo odczuwanej niechęci, nigdy nie przerywaj leczenia!

Długi, kilkutygodniowy, okres oczekiwania na jakąkolwiek poprawę często zniechęca do przyjmowania leków
Pamiętaj, że pierwsze subtelne oznaki działania leku są zazwyczaj odczuwalne dopiero po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Bardzo ważne jest systematyczne branie leku. Jeżeli po tym okresie brak jest poprawy, lekarz zmieni lek na inny o odmiennym działaniu.

Nie przerywaj leczenia
Nawet po ustąpieniu objawów i poprawie samopoczucia nie odstawiaj leków, bo zwiększysz w ten sposób ryzyko nawrotu choroby. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Po ustąpieniu objawów jeszcze przez kilka miesięcy trwa leczenie podtrzymujące. Jego rolą jest zapobieganie nawrotom choroby. Dawki leku są redukowane, a Twój organizm stopniowo przyzwyczaja się do samodzielnego funkcjonowania.

Prowadzona równolegle do leczenia lekami psychoterapia pozwala szybciej uzyskać pełniejszą poprawę, zmniejsza również ryzyko nawrotów depresji.

Psychoterapię powinno stosować się równolegle do farmakoterapii, zwłaszcza:

  • w depresji wynikającej lub podtrzymywanej przez czynnik psychologiczny,
  • w depresji przewlekłym przebiegu,
  • u chorych źle współpracujących w leczeniu.

Najszerzej rozpowszechnione metody terapeutyczne to: psychoterapia poznawcza, behawioralna, interpersonalna oraz krótkotrwała psychoterapia dynamiczna. Pomimo różnic w podejściu do celów i metod działania, każda forma psychoterapii korzystnie wpływa na przebieg leczenia.

Jeżeli masz pytania lub wątpliwości zadzwoń na Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych nr 22 484 88 01.

Dyżurują przy nim lekarze psychiatrzy, którzy wytłumaczą, na czym polega leczenie oraz terapia osób z rozpoznaną depresją.

Pamiętaj, że depresja jest chorobą, którą się leczy i z którą można żyć. Nie zawsze będziesz musiał być leczony w szpitalu psychiatrycznym, dużo częściej lekarz i pacjent wybierają ambulatoryjną formę leczenia, polegającą na regularnych wizytach u swojego lekarza psychiatry.

Jak najczęściej leczona jest depresja?
W Polsce nie jest potrzebne skierowanie do lekarza-psychiatry. Tylko lekarz posiadający specjalizację z psychiatrii będzie w stanie prawidłowo Ci pomóc poprzez przepisanie odpowiednich leków, skierowanie na terapię do odpowiedniego psychologa lub terapeuty.

Najlepiej abyś od razu udał się do Poradni Zdrowia Psychicznego.

Uwierz, że w tym miejscu nie będziesz jedyną osobą w poczekalni!