fbpx

Planujesz rozpocząć terapię, ale nie wiesz, czy lepiej udać się do psychologa czy do psychoterapeuty? Mimo iż obszar działania psychologa i psychoterapeuty jest podobny, to mają oni inne uprawnienia i udzielają pomocy w innych zakresach. Dowiedz się, który specjalista będzie dla ciebie lepszym wyborem.

PSYCHOLOGPSYCHOTERAPEUTA
WYKSZTAŁCENIEpo 5 letnich studiach psychologicznych jednolitychpo 4 – letnim (najczęściej) specjalnym certyfikowanym szkoleniu psychoterapeutycznym w określonym nurcie, tytuł magistra (nie musi być psychologiem – często po studiach humanistycznych lub medycznych)
UPRAWNIENIAdo posługiwania się testami psychologicznymi, wystawiania oświadczeń i opinii w zakresie posiadanych uprawnień oraz stawiania diagnozy psychologicznej, nie ma uprawnień do psychoterapiido diagnozowania, ma uprawnienia do prowadzenia psychoterapii
ZAKRES POMOCY· Interwencja kryzysowa
· Rehabilitacja psychologiczna
· Promocja zdrowia psychicznego
· Prewencja / zapobieganie/psychologiczne
· Poradnictwo psychologiczne
· Konsultacje psychologiczne Wsparcie psychologiczne jest metodą pomocy doraźnej – psycholog może doradzać w różnych sferach życia, np. w wychowywaniu dzieci i młodzieży, w biznesie czy, w przypadku resocjalizacji – osobom mających problemy z adaptacją społeczną, w kryzysach życiowych.
Psychoterapia jest rodzajem leczenia, ma za zadanie usprawnienia funkcjonowania wewnątrzpsychicznego oraz poprawę jakości życia.
Często mówi się, że terapia ma zmienić osobowość czy charakter
pacjenta. Terapeuta zajmuje się także pomocą pacjentowi w aktywnym powrocie do zdrowia, poprzez uruchomienie potencjału
samoleczenia. Leczenie zaburzeń nerwicowych (obecnie klasyfikowanych jako zaburzenia lękowe), zaburzeń osobowości, chorób psychosomatycznych oraz
rozmaitych problemów natury psychicznej.
CZAS TRWANIA POMOCYpomoc jednostkowa lub krótkoterminowapomoc krótko-, ale częściej – długoterminowa (polega na regularnych spotkaniach)
MIEJSCE PRACYW poradniach, gdzie udziela się pomocy psychologicznej, ale także w organizacjach biznesowych (HR), sport, psychologowie kliniczni na oddziałach psychiatrycznychPoradnie, szpitale
WŁASNA PSYCHOTERAPIAnie musi przejść psychoterapiizalecane jest odbycie własnej psychoterapii
SUPERWIZJAnie musimusi

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz rozmowy, warto skontaktować się z profesjonalistą. Skontaktuj się z nami w ramach darmowego wsparcia pod numerem Antydepresyjnego Telefonu Zaufania 22 484 88 01 lub umów się na wizytę z Naszymi specjalistami na https://stopdepresji.pl/centrum/ i wesprzyj naszą fundację.


Wróć do aktualności