fbpx

Często siebie nie doceniasz, uważasz, że niektóre rzeczy mógłbyś robić lepiej. W obecnych czasach wiele osób ma problem z samoakceptacją. A to może negatywnie przekładać się na jakość życia i samopoczucie psychiczne. Poznaj sześć sprawdzonych sposobów, które sprawią, że bardziej polubisz siebie.

Relacja z samym sobą jest najważniejszą dlatego, że jest to relacja na całe życie. To, jak postrzegamy siebie ma wpływ na świat naszych wewnętrznych przeżyć, jakość naszego życia, a także na kontakty z innymi, na funkcjonowanie rodzinne i zawodowe. Co więc zrobić, aby bardziej polubić siebie? Oto sześć sprawdzonych sposobów.

Doceniaj siebie

Bądź dla siebie dobry i wyrozumiały. Praktyka autowdzięczności na pewno korzystnie wpłynie na twoją samoocenę. Powiedz sobie wieczorem, za co siebie cenisz? Co dziś zrobiłeś dobrego dla siebie i/lub dla innych? Z czego możesz być dumny? A jeśli coś ci się nie udało, daj sobie do tego prawo. Nie zawsze wszystko musi być tak jak sobie zaplanowaliśmy. Mamy prawo do błędów, ważne aby wyciągać z tych doświadczeń wnioski na przyszłość.

Zadbaj o swoje ciało i zdrowie

Ważne jest prawidłowe, pełnowartościowe i regularne odżywianie, a także uprawianie aktywności fizycznej oraz odpowiednia ilość odpoczynku i snu. W imię maksymy „w zdrowym ciele zdrowy duch” – zdrowie fizyczne ma wpływ na psychikę i odwrotnie.

Poszukaj tego, co sprawia ci przyjemność

Postaraj się przeznaczyć co najmniej 15 minut dziennie na zajmowanie się tym, co daje ci radość i zaspokaja twoje głębsze potrzeby. Niech to będzie czas tylko dla Ciebie – czy to będzie czytanie książki, długa, aromatyczna kąpiel czy uprawianie medytacji.

Zaopiekuj się sobą na poziomie emocji

Przyjrzyj się swoim wewnętrznym przeżyciom, jakie uczucia przychodzą w różnych sytuacjach? Jak sobie nimi radzisz? Co możesz zrobić żeby dać im przestrzeń? Czy potrafisz je zaakceptować? Traktuj siebie jakbyś był swoim najlepszym przyjacielem.

Zastanów się, jakie wartości są dla Ciebie ważne

Kieruj się nimi przy poderwaniu decyzji. Postępowanie zgodnie ze swoimi wartościami wymaga niekiedy odwagi, ale buduje jednocześnie wewnętrzną siłę i satysfakcję z życia w zgodzie ze sobą.

Zaufaj sobie, szanuj i akceptuj siebie

Jesteś ekspertem od własnego życia, ufaj swojej intuicji i podążaj za swoimi potrzebami. Jeśli jest coś w tobie, co nie bardzo ci się podoba, zastanów się, jak możesz to zmienić. Opracuj strategię i realizuj ją metodą małych kroków. Doceń swoje wysiłki w drodze do budowania lepszego siebie. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz rozmowy, warto skontaktować się z profesjonalistą. Skontaktuj się z nami w ramach darmowego wsparcia pod numerem Antydepresyjnego Telefonu Zaufania 22 484 88 01 lub umów się na wizytę z Naszymi specjalistami na https://stopdepresji.pl/centrum/ i wesprzyj naszą
fundację.


Wróć do aktualności